Loading…

OBSH: ‘Shumë pak rrezik’ që kafshët shtëpiake mund të infektojnë pronarët me COVID

  • 02/07/2020 | 20:58

OBSH: ‘Shumë pak rrezik’ që kafshët shtëpiake mund të infektojnë pronarët me COVID

Ekziston “shumë pak rrezik” që kafshët shtëpiake të infektojnë pronarët e tyre me COVID-19, tha shkencëtarja kryesore e Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), transmeton Gazeta Metro.


Soumya Sëaminathan, shkencëtarja kryesore e OBSH’së, tha në një konferencë për shtyp në Gjenevë se shumë kafshë janë infektuar me koronavirus, duke përfshirë këtu edhe tigrat.

Por transmetimi I këtij virusi nga kafshët tek njerëzit si duket ka pak gjasa të ndodhë, pavarësisht studimeve të shumta deri tani që I bënin pronarët e kafshëve të ndjehen konfuz rreth transmetimit.

“Ekziston shumë pak rrezik nga kafshët shtëpiake sepse ekzistonte shqetësimi për kafshët shtëpiake që bëhen burim infeksioni,” tha ajo./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë