Loading…

OBSH: Të rriturit dhe fëmijët duhet të lëvizin më shumë për të qëndruar në formë gjatë pandemisë Covid-19

  • 26/11/2020 | 17:36

OBSH: Të rriturit dhe fëmijët duhet të lëvizin më shumë për të qëndruar në formë gjatë pandemisë Covid-19

Të gjithë të rriturit duhet të bëjnë një minimum prej 150 minutash aktivitet fizik të fuqishëm në javë, madje edhe më jetik për mirëqenien dhe shëndetin mendor në epokën Covid-19, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në udhëzimin e saj të parë në një dekadë , transmeton Gazeta Metro.


Rekomandohet që fëmijët dhe adoleshentët të kenë mesatarisht një orë ushtrim fizik ditor dhe të kufizojnë kohën para ekraneve elektronike.

Dhe njerëzit e të gjitha moshave duhet të kompensojnë rritjen e sjelljes së ulur me aktivitet fizik për të shmangur sëmundjet dhe për të shtuar vite në jetën e tyre, tha OBSH.

“Rritja e aktivitetit fizik jo vetëm që ndihmon në parandalimin dhe menaxhimin e sëmundjeve të zemrës, diabetit tip 2 dhe kancerit, gjithashtu zvogëlon simptomat e depresionit dhe ankthit, zvogëlon rënien njohëse duke përfshirë Alzheimerin dhe përmirëson kujtesën”, tha Ruediger Krech, drejtori i OBSH për promovimin e shëndetit konferencë për lajme.

“Këto udhëzime theksojnë atë që shumë po përjetojnë gjatë kufizimeve të Covid që zbatohen në të gjithë botën. Dhe kjo është që të jesh aktiv çdo ditë është mirë jo vetëm trupi, por edhe shëndeti ynë mendor ”, tha Fiona Bull, shefe e njësisë së aktivitetit fizik të OBSH-së.

“Merrni në telefon një mik dhe bëni klasa në internet së bashku, ndihmoni anëtarët e familjes tuaj, bëjeni atë si familje. Dhe kur të kesh mundësi, dil jashtë, ”tha ajo.

Kërkimet për efektet e këqija të sjelljes së ulur janë rritur në dekadën e fundit, duke çuar në këshillat e reja, tha Bull.

“Kjo kufizon kohën e ulur dhe bën më shumë aktivitet për të kompensuar kohën e ulur, veçanërisht për ata që bëjnë orë të gjata ulur, e cila përfshin shumë njerëz që kanë ambiente pune të bazuara në zyrë,” tha ajo. “Për fëmijët ne gjithashtu rekomandojmë që ata të kufizojnë kohën e ulur, veçanërisht kohën e ekranit.”

Gratë shtatzëna dhe nënat pas lindjes tani përfshihen në rekomandimet e 150 deri në 300 minuta aktivitet aerobik mesatar deri të fuqishëm në javë për të rriturit.

Kjo sjell përfitime shëndetësore për nënën dhe foshnjën, sipas Juana Ëillumsen, një zyrtare teknike e OBSH-së. “Për shembull ka një ulje prej 30% të diabetit gestacional në mesin e grave që janë fizikisht aktive gjatë shtatzënisë,” tha ajo.

Të rriturit mbi 65 vjeç këshillohen të shtojnë forcimin e muskujve dhe aktivitete që përqendrohen në ekuilibër dhe koordinim për të ndihmuar në parandalimin e rënieve më vonë.

Pajisjet e veshura në kyç ose në ije që ndjekin aktivitetin fizik janë të dobishme për të gjithë, tha Bull.

“Monitorimi se sa aktiv jeni është një reagim shumë i mirë,” tha ajo. “Kjo është e rëndësishme sepse ne priremi të mendojmë se mund të jemi më aktivë. Ne priremi të nënvlerësojmë sa kohë kalojmë ulur ”./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë