Loading…

OBSH tregon se a mund të infektohen me variantin ‘Omicron’ ata që kanë kaluar koronavirusin

  • 29/11/2021 | 15:56

OBSH tregon se a mund të infektohen me variantin ‘Omicron’ ata që kanë kaluar koronavirusin

Versioni i ri i koronavirusit i Afrikës së Jugut po depërton gjithnjë e në më shumë vende.


Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se Omicron është një rrezik infektimi edhe për ata persona që kanë vuajtur më parë nga Covid-19.

OBSH rekomandoi që vendet të mos nxitohen duke bllokuar udhëtimet, por të bazohen në të dhënat shkencore.

Megjithatë, një numër i caktuar shtetesh kanë ndaluar udhëtimet nga Afrika e Jugut dhe fqinjët e saj nga frika e versionit të ri të koronavirusit.

Trembëdhjetë pasagjerë që mbërritën në Amsterdam nga Afrika e Jugut rezultuan pozitivë me Omicron.

Po ashtu, në aeroport policia ndaloi një çift që u arratis nga karantina që ishte vendosur në një hotel. Ata u kapën në një avion pak para se të niseshin për në Spanjë.

Holanda shtrëngoi të premten masat në lidhje me versionin e ri të koronavirusit, madje edhe Japonia ka mbyllur kufijtë e saj për shtetasit e huaj. Kjo masë pritet të zgjasë deri në tre javë.

Presidenti i Afrikës së Jugut ka kritikuar bllokimet e vendeve të tjera, duke u bërë thirrje këtyre shteteve që t’i heqin ato menjëherë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë