Loading…

O’Conell: Britania e Madhe është kundër idesë për korrigjimin e kufijve

  • 08/11/2018 | 20:01

O’Conell: Britania e Madhe është kundër idesë për korrigjimin e kufijve

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruairi O’Conell ka bashkëbiseduar me qytetarë të Kosovës duke iu përgjigjur pyetjeve të tyre për aktualitetin politik në vend.

Ambasadori O’Conell, gjatë bashkëbisedimit, ka thënë se Britania e Madhe është kundër shkëmbimit të territoreve, pavarësisht që, sipas diplomatit të saj në Kosovë, shtetet duhet ta kenë një normalizim marrëdhëniesh, njofton gazetametro.net.

“Pse po pyetni kur e dini qëndrimin e Britanisë. Pozita jonë nuk ka ndryshuar që nga viti 2005,” ka qenë përgjigja e tij, kur është pyetur se a e përkrah idenë e Presidentit Thaçi për korrigjim kufijsh.

O’Conell gjatë bashkëbisedimit, ka thënë se disa shtete e kanë tërhequr njohjen për Kosovën, njofton gazetametro.net.

Me këtë deklaratë, Ambasadori e ka përgënjeshtruar Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës, e cila një ditë më parë tha se lajmet e mediave serbe për tërheqje të njohjeve për shtetësinë e Kosovës janë lajme të rreme./gazetametro.net

 

 

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë