Loading…
Oda Ekonomike: Taksa 100%, shtrejton grurin dhe hekurin
  • 01/12/2018 | 20:46

Oda Ekonomike: Taksa 100%, shtrejton grurin dhe hekurin

Bizneseve që e importojnë lëndën e parë nga Serbia e Bosnja, të cilat lidhen me grurë dhe hekur ju janë paraqitur probleme, sepse po gjejnë vetëm opcione më të shtrenjta, në tregun jashtë Serbisë. Çështja është trasnporti më i largët, kashpjeguar Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi, i cili ka treguar se bizneset kanë nisur menjëherë hulumtimin e tregut por opcionet më të zorshme për zëvendsime të furnizimit janë gjetur shfaqur me grurin dhe hekurin.

Rukiqi ka shtuar se pjesa më e madhe e lëndëve të para janë të përcaktuara nga berzat ndërkombëtare, dhe në koston e produktit final, mund të ndikojë vetëm kostoja e transportit. Për këtë, ai ka thënë se po shihet mundësia e financimit të eksportit nga ana e Qeverisë së Kosovës.

Deri tash, masa e taksës 100 për qind, ka sjellë problem vetëm për në rritjen e çmimit të bukës nga 30 deri në 40 cent, që i bie rreth 30 përqind lirim, përcjellë gazetametro.net

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, për këtë janë shprehur se edhe nëse paguhet pak më shtrenjtë, qëllimi është të dëmtohet Serbia. Deri tash, nuk ka shifra të sakta por Ministria e Serbisë thotë se bilanci tregtar është demtuar afër 50 milionë euro. /gazetamtero.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë