Loading…

Odaloviq: Serbia e ka detyrim që të kujdeset për funksionimin e Marrëveshjes së Dejtonit

  • 24/12/2021 | 11:04

Odaloviq: Serbia e ka detyrim që të kujdeset për funksionimin e Marrëveshjes së Dejtonit

Sekretari i Përgjithshëm i Kuvendit të Serbisë, Velko Odaloviq, ka thënë se Serbia e ka për obligim që të kujdeset për Marrëveshjen e Dejtonit dhe e ka detyrim që një marrëveshje e tillë të funksionojë.


Këto deklarata ai i ka bërë teksa ka folur për gjendjen në Bosnje dhe Hercegovinë si rezultat i përpjekjeve të Millorad Dodikut për shkëputje të “Republikës Serbe”, shkruan tanjug.

Odaloviq i cili ka qenë zyrtar i lartë në Kosovë gjatë kohës së Sllobodan Millosheviqit, thotë se situata në Bosnje është krijuar pikërisht si rezultat i mosrespektimit të dokumentit bazë të Marrëveshjes së Dejtonit që i kishte dhënë fund luftës dhe kishte përcaktuar të ardhmen e Bosnje e Hercegovinës.

Ai tutje ka thënë se është në interesin e Serbisë që të ndërtojë raporte të mira me “Republika Srpskan” dhe të mbështesë mbijetesën e saj.

Velko Odaloviq është kryetar i Komisionit për Persona të Zhdukur në Serbi. Shkakrimi i Odaloviq nga kjo pozitë ka qenë edhe një nga kërkesat e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në procesin e dialogut të Brukselit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë