Loading…

OEK kërkon që miratimi i Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike të ndodhë brenda kësaj jave

  • 30/11/2020 | 10:45

OEK kërkon që miratimi i Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike të ndodhë brenda kësaj jave

Oda Ekonomike e Kosovës ka kërkuar që miratimi i ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike duhet të ketë një epilog vendimtar këtë javë, shkruan Gazeta Metro.


Kryetari Berat Rukiqi përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se ligji rikthen konfidencën e humbur tek bizneset dhe konsumatorët.

“Ligji nuk krijon mrekulli ekonomike, por krijon baze me e rikthy konfidencen e humbur tek bizenset dhe konsumatoret. Kthimi i konfidences eshte parakusht qe qytetaret te rrisin kosnumin, e ne anen tjeter bizneset te rrisin investimet dhe te ruajne vendet e punes.”, ka thënë ai.

Postimi i plotë:

Beteja e pare per rimekembjen, perkatesisht miratimi i Ligjit per Rimekembjen Ekonomike duhet ta kete nje epilog vendimtar kete jave. Ndryshe e humb kuptimin.

Kemi degjuar mjaft ekspertize, argumente dhe propozime te cilat mund ta pasurojne Ligjin per Rimekembjen, perfshire propozimet shume permbajtesore nga perfaqesuesit e biznesit, partite politike ne pozite dhe opozite, ekspertet dhe institutet e ndryshme (Kryetari i Komunes te Prishtines, GAP, Riinvest, Dardan Sejdiu, etj). E gjithe kjo ekspertize dhe propozimet e ndryshme duhet te inkorporohen ne variantin perfundimtar te Ligjit.

Ligji nuk krijon mrekulli ekonomike, por krijon baze me e rikthy konfidencen e humbur tek bizenset dhe konsumatoret. Kthimi i konfidences eshte parakusht qe qytetaret te rrisin kosnumin, e ne anen tjeter bizneset te rrisin investimet dhe te ruajne vendet e punes./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë