Loading…

Ofertoni për blerje të tokave bujqësore në Mitrovicë, Vushtrri, Skenderaj e Gllogovc

  • 25/02/2019 | 09:42

Ofertoni për blerje të tokave bujqësore në Mitrovicë, Vushtrri, Skenderaj e Gllogovc

Të gjithë ata që janë të interesuar për të blerë toka bujqësore në rajonin e Mitrovicës, këtë mund ta bëjnë duke marrë pjesë në tenderët e privatizimit që zhvillon Agjencia Kosovare e Privatizimit. Në valën e fundit të shitjeve ShAL 44, gjenden edhe toka të shumta bujqësore të ndërmarrjes të ndryshme shoqërore që janë janë të përshtatshme për kultivimin e kulturave të ndryshme bujqësore dhe për zhvillimin e biznesit.

Sipas AKP-së, në këtë valë aktive mund të konkurrohet për blerjen e një sipërfaqe totale prej 12.18 hektarë tokë bujqësore në pronësi shoqërore që gjendet në fshatin Tërstenik të Drenasit, kurse pronar i tyre mund të bëhet çdo qytetar i interesuar në rast se fiton në garën konkurruese që zhvillohet me zarfe të mbyllura dhe që transmetohet drejtpërdrejt edhe përmes kamerave. Agjencia e Privatizimit e ka ndarë këtë sipërfaqe të tokës në katër tender të veçantë.

Rreth 2 hektarë tokë mund të blihen në fshatin Prelluzhë të komunës së Vushtrisë, ndërkaq për privatizim po këtu është edhe Vetëshërbimi me sipërfaqe 120 metra katrorë. Në fshatin Brojë të Skenderajt janë në shitje rreth 2.5 hektarë tokë bujqësore e përshtatshme për kultivimin e produkteve bujqësore.

Pastaj mund të bleni 3 hektarë prona në Mikushnicë, në fshatin Çitak të Komunës së Skenderajt 1.3 hektarë, në Polac të Ri me sipërfaqe mbi 80 ari, në Lushtë e Polluzhë me sipërfaqe më të vogla. Një parcelë toke me sipërfaqe 2 hektar e 3 ari është në dispozicion për të gjithë blerësit në fshatin Makermal të Skenderajt, kurse në Bivolak të Vushtrisë gjenden afër 2 hektarë tokë bujqësore. Ka tokë për blerje edhe në Vitak të Seknderajt, pastaj në Klinë të Epërme, në Prellovc, në fshatin Resnik, të Vushtrrisë, 1.2 hektarë në fshatin Polluzhë të Gllogocit, poashtu për shitje ka tokë edhe në fshatin Gllanasellë mbi 70 ari etj.

Blerësit mund të konkurrojnë për njërin nga këto toka apo mund të konkurrojnë për më shumë asete. Gjithë procesi i dorëzimit të ofertave dhe i hapjes dhe zbulimit të çmimeve është i siguruar dhe garantuar dhe zhvillohet me transparencë të lartë, në prani të mediave dhe gjithë blerësve konkurrentë. Ofertat duhet të dorëzohen me datën 27 shkurt të këtij viti në zarfa të mbyllura në sallën e Hotelit Grand në Prishtinë. Zyrtarët e AKP-së thonë se për më shumë informata të interesuarit mund ta vizitoni web faqen: www.pak-ks.org.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë