Loading…

Oficerët e policisë qëllojnë me armë djalin me autizëm: Shokohen familjarët

  • 22/09/2020 | 14:06

Oficerët e policisë qëllojnë me armë djalin me autizëm: Shokohen familjarët

Një djalë 13-vjeçar nga Utah me autizëm u qëllua nga policia pasi nëna e tij kërkoi ndihmë për ta  dërguar atë në spital, për të marrë trajtimin mjekësor, transmeton Gazeta Metro.


Videot tregojnë oficerët e Salt Lake City që e ndjekin atë nëpër një rrugicë pasi të mbërrijnë në shtëpinë e tij, dhe më pas i bërtasin.

Djali bie pas një seri të shtënash, duke rënkuar, “Unë nuk ndihem mirë. Nuk ndihem mirë ”. Ai mbijetoi, por pësoi thyerje të eshtrave dhe shpuar organet, ka thënë avokati i familjes.

Nëna e tij, Golda Barton, kishte paralajmëruar policinë se djali i saj tha më herët atë ditë, 4 shtator, se ai kishte një armë dhe kishte kërcënuar se do të qëllonte kolegun e saj të punës dhe do të thyejë xhamat në shtëpi, tregoi video. Nuk kishte asnjë indikacion se ai ishte i armatosur.

Ajo donte që ai të shtrohej në spital për ndihmë në lidhje me çështjet e tij të shëndetit mendor.

Zyrtarët thanë se do të duhej të vepronin sikur djali të kishte qasje në një armë të vërtetë, tregojnë videot.

Të shtënat kanë ngritur pyetje të reja në lidhje me mënyrën se si policia merret me njerëzit me çështje të shëndetit mendor mes thirrjeve në të gjithë vendin për reformën e policisë.

Në një video, dy oficerë mund të dëgjohen duke diskutuar nëse duhet t’i afrohen apo jo djalit, sepse ata ishin të shqetësuar se incidenti do të rezultojë në një të shtënë.

Videot nuk duket se tregojnë se djali mban ndonjë armë dhe policia nuk përmend asnjë në një raport të lëshuar të hënën./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë