Loading…

OKB miraton vendimin për hetim për krime të Talibanëve në Afganistan

  • 07/10/2021 | 17:56

OKB miraton vendimin për hetim për krime të Talibanëve në Afganistan

Këshilli për të Drejtat e Njeriut të Organizatës së Kombeve të Bashkuara të enjten janë pajtuar të caktojnë një raportues special në Afganistan për të shqyrtuar për shkelje të kryera nga Talibanët dhe palët tjera gjatë konfliktit atje, transmeton Gazeta Metro.


Vota për rezolutën që u propozua nga Bashkimi Europian u krye me 28 shtete në favor dhe pesë kundër – përfshi Kinën, Pakistanin, dhe Rusinë. 14 shtete anëtare abstenuan nga votimi prej forumit prej 47 shteteve anëtare.

Raportuesi special në Afganistan do të niste punën në mars dhe do të mbështetej në ekspertët ligjor të OKB’së, në analiza ligjore, të forenzikës dhe të të drejtave të grave, sipas rezolutës së propozuar nga BE.

Komisionarja e Lartë e OKB, Michelle Bachelet tani më ka mandat nga Këshilli për të monitoruar situatën që nga marsi./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë