Loading…

Oliver Ivanovic lirohet nga arresti shtëpiak

  • 21/04/2017 | 16:32

Oliver Ivanovic lirohet nga arresti shtëpiak

Të dyshuarit për krime kundër shqiptarëve, serbi Oliver Ivanoviq i është hequr masa e arrestit shtëpiat dhe ia deri në fund të procesit gjyqësor do të jetë në liri.


Sipas mediave serbe, Ivanoviq do të duhej që të mërkurën dhe të premten të paraqitet në stacionin policor të veriut të Mitrovicës.

“Ky është vetëm hapi i parë deri tek zgjidhja përfundimtare, pasi që mendoj se ky është vendim logjik i gjykatës”, ka thënë Ivanoviq.

Ai ka thënë se deri me tash i ka përmbushur të gjitha kërkesat e gjykatës, transmeton lajmi.net.

“Unë kam për qëllim ta heqë njollën nga emri im dhe një herë e përgjithmonë këtë gjë ta zgjidhim dhe ta sqarojmë. Absolutisht nuk ka asnjë lidhje me ato që me ngarkohem, por këtë duhet të dokumentojë, ta tregojë”, ka thënë ai.

Ivanoviqit para një muaji në Gjykatën Themelore në Mitrovicë i është rifilluar procesi gjyqësor.

Prokurori Romulo Mateush ka thënë se gjatë procesit të ri prokuroria do të sjellë tre dëshmitarë të rinj dhe do të paraqes prova të reja.

Gjykimi është rikthyer në fillim për shkak të vendimit të Gjykatës kosovare të Apelit që ta anulojë vendimin e shkallës së parë të Gjykatës Themelore në Mitrovicë. Ivanoviq ishte dënuar më 9 vjet burg për shkak të vrasjes së civilëve shqiptarë në vitin 1999 dhe në fillim të vitit 2000.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë