Loading…

Olluri ia zbulon skandalet Haki Abazit dhe portalit ‘të drejtuar’ nga ai: Si iu dha ky qindra euro drejtuesve të mediumit qeveritar

  • 30/03/2020 | 23:10

Olluri ia zbulon skandalet Haki Abazit dhe portalit ‘të drejtuar’ nga ai: Si iu dha ky qindra euro drejtuesve të mediumit qeveritar

Analisit i njohur politik si dhe drejtuesi i portalit Insajderi, Parim Olluri, ka thënë se zëvendëskryeministri Haki Abazi i ka dhënë qindra e mijëra euro drejtuesve të portalit Kallxo, shkruan Gazeta Metro.


Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ai ka thënë se drejtuesit e këtij portali, janë ‘vegla’ të Haki Abazit.

“Pas shkrimeve kritike te publikuara ne Insajderi, pese faqe online te drejtuara nga bashkepunetoret e Haki Abazit ripostuan pernjehere nje lajm te vjeter. Me qellim mbylljen e gojes te mediave kritike ndaj qeverise. Kane shperndare Fake Neës. Po abuzojne me shifra, duke i keqinteretuar ato pa ia dhene mundesine per sqarime mediave qe po i baltosin. Eshte e çuditshme se si vetem disa sekonda pas postimit, menjehere shfaqen fake profile qe e shkruajne: Kqyre, kqyre Parim Ollurin per qita po i jep zor kunder Kurtit. Po dyshoj qe Hakiu po i hape vete keto profile fake, sepse kritika ndaj tij e Kurtit po i dhemb”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë:

E hupi kontrollen Haki Abazi, e hupiii 🤦‍♂️

Nje pergjigje zyrtare ndaj Haki Abazit dhe fallanges se tij, te quajtur Kallxo.com.

Pas shkrimeve kritike te publikuara ne Insajderi, pese faqe online te drejtuara nga bashkepunetoret e Haki Abazit ripostuan pernjehere nje lajm te vjeter. Me qellim mbylljen e gojes te mediave kritike ndaj qeverise. Kane shperndare Fake Neës. Po abuzojne me shifra, duke i keqinteretuar ato pa ia dhene mundesine per sqarime mediave qe po i baltosin. Eshte e çuditshme se si vetem disa sekonda pas postimit, menjehere shfaqen fake profile qe e shkruajne: Kqyre, kqyre Parim Ollurin per qita po i jep zor kunder Kurtit.
Po dyshoj qe Hakiu po i hape vete keto profile fake, sepse kritika ndaj tij e Kurtit po i dhemb.

Meqe homologet e mi te mediave tjeta po frikesohen nga baltosjet e militanteve, me lejoni ta beje te ditur qe une nuk i jap pese pare per “harbuterine” e tyre.

Kjo shume e paguar nga Telekomi pergjate kater viteve, e cila po perdoret nga makineris qeveritare e baltes, nuk ka mbuluar me shume se dy muaj paga te gazetareve e shpenzime te Insajderit.

E kam sqaruar disa here kete.
Mirepo, sonte vendosa te flase me shume se kush eshte Haki Abazi dhe veglat e tij qe drejtojne portalin qeveritar, Kallxo.com.

Haki Abazi, kapo i dikurshem i shoqerise civile, eshte i vetmi njeri i ketij segmenti shoqeror ndaj te cilit eshte ngritur kallezim penal per pastrim parashe.

Veglat e tij, Jeta Xharra e Faik Ispahiu, para se te abuzojne me shifra per interesa te Haki Abazit duhet dhene shpjegime per perfitimet e tyre.
Si ndodhi qe OJQ-te e drejtuara nga keta dy te perfitojne mbi 1 milione euro, jo vetem 81 mije, nga RTK-ja e kontrolluar nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e ShIK-u?
Pse askush nga mediat nuk e pati kete mundesi, perpos dy besnikeve te Haki Abazit?
Le te na tregon Haki Abazi per qindra mijera eurot qe ia dha me dore te tij dy drejtuesve te portalit qeveritar, Kallxo’hit.
A eshte kjo arsyeja qe ky portal eshte kthyer ne nje “gijotine” te kritikeve te Albin Kurtit?
Si ndodhi qe OJQ-te e ketyre dy besnikeve te Hakiut te perfitojne projekt te rendesishem ne kohen e qeverise se PAN-it, nga nje ish-minister i Nismes?
Te njejtin projekt e kishin realizuar edhe gjate qeverisjes LDK-PDK, te nenshkruar me nje zevendesminister te PDK-se.

Si ndodhi qe keta dy besnike perfituan nga nje marreveshje me Policine e Kosoves, ne kohen kur drejtohej nga Shpend Maxhuni, besnik i Hashim Thaçit dhe tash nga Rashit Qalaj, besnik i Elmi Reqices se ShIK-ut?

Si ndodhi qe ky portal eshte perzgjedhur per te realizuar nje projekt te Qeverise Kurti?

Kaq per sonte. Qe thoshte Haki Abazi: Pas pandemise i kallezoj do sene per Abdullah Hotin. Te njejten po e perserise edhe une: Pas pandemise i beje publike edhe disa per Hakiun dhe dy veglat e tij./gazetametro.net

 

E hupi kontrollen Haki Abazi, e hupiii 🤦‍♂️Nje pergjigje zyrtare ndaj Haki Abazit dhe fallanges se tij, te quajtur…

Posted by Parim Olluri on Monday, 30 March 2020

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë