Loading…

Omëletë franceze: Mënyra më e bukur dhe më e lehtë e gatimit të vezëve

  • 03/02/2023 | 13:13

Omëletë franceze: Mënyra më e bukur dhe më e lehtë e gatimit të vezëve

Ushqimi me shije të shkëlqyeshme është zgjedhje më e mirë për kafjall!


Përbërësit:

– 3 vezë,
– kripë,
– ½ luge ujë të ftohtë,
– 2 lugë gjalpë,
– piper sipas shijes.

Përgatitja:

Tundni vezët në një enë, shtoni kripën dhe piperin sipas dëshirës edhe gjysmë luge ujë të ftohtë. Përzieni të gjithë përbërësit.

Tiganin nxeheni në zjarr mesatar dhe shkrini në të një lugë gjalpë. Qitni vezët dhe gjithë kohës përzieni dhe shkundeni lehtë tiganin.

Kur të vëreni që vezët janë afërsisht të gatshme “përhapni” nëpër tigan derisa të bëhen si palëpeta.

Ulni fuqinë e zjarrit në shkallën më të ulët.

Me shpatull lehtë mbështillni palëpetën nga vezët në formë roleje. Në tigan qitni një lugë gjalpë dhe lëreni të shkrihet.

Omëletën qiteni në pjatë dhe shërbejeni. Sipas dëshirës në të mund të shtoni djathë, proshutë apo ndonjë perime para se ta bëni role.

Për udhëzime më të hollësishme shikojeni videon!

Ju bëftë mirë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë