Loading…

Omicron ka më pak gjasa të dëmtojë mushkëritë, ja pse

  • 02/01/2022 | 14:24

Omicron ka më pak gjasa të dëmtojë mushkëritë, ja pse

Një numër në rritje provash tregojnë se varianti Omicron Covid ka më shumë gjasa të infektojë fytin sesa mushkëritë, gjë që shkencëtarët besojnë se mund të shpjegojë pse duket të jetë më infektues, por më pak vdekjeprurës se versionet e tjera të virusit.


Gjashtë studime – katër të publikuara që nga pragu i Krishtlindjes – kanë zbuluar se Omicron nuk i dëmton mushkëritë e njerëzve aq shumë sa Delta dhe variantet e tjera të mëparshme të Covid.

“Rezultati i të gjitha mutacioneve që e bëjnë Omicron të ndryshëm nga variantet e mëparshme është se ai mund të ketë ndryshuar aftësinë e tij për të infektuar lloje të ndryshme qelizash,” tha Deenan Pillay, profesor i virologjisë në University College London.

“Në thelb, duket se është më në gjendje të infektojë traktin e sipërm respirator – qelizat në fyt. Pra, do të shumohej në qelizat atje më lehtë sesa në qelizat e thella në mushkëri. Kjo është me të vërtetë paraprake, por studimet tregojnë të njëjtin drejtim.”

Nëse virusi prodhon më shumë qeliza në fyt, kjo e bën atë më të transmetueshëm, gjë që do të ndihmonte për të shpjeguar përhapjen e shpejtë të Omicron.

Një virus që është i mirë në infektimin e indeve të mushkërive, nga ana tjetër, do të jetë potencialisht më i rrezikshëm, por më pak i transmetueshëm.

Studiuesit nga Grupi Kërkimor i Virologjisë Molekulare të Universitetit të Liverpool-it publikuan një printim paraprak në Boxing Day që tregon se Omicron çon në “sëmundje më pak të rënda” te minjtë, sipas Prof James Stewart.

Punimi tregoi se minjtë e infektuar me Omicron humbin më pak peshë, kanë ngarkesa më të ulëta virale dhe përjetojnë pneumoni më pak të rënda.

“Është një pjesë e bashkim pjesësh figure,” tha ai.

“Modeli i kafshëve sugjeron që sëmundja është më pak e rëndë se Delta dhe virusi origjinal Wuhan. Duket se pastrohet më shpejt dhe kafshët u shëruan më shpejt, dhe kjo lidhet me të dhënat klinike që vijnë.

Laboratori Neyts në Universitetin Leuven në Belgjikë gjeti rezultate të ngjashme te hamsterët sirianë, me një ngarkesë virale më të ulët në mushkëri krahasuar me variantet e tjera.

Prof Johan Neyts tha se kjo mund të jetë për shkak se virusi ishte më i mirë në infektimin e njerëzve sesa hamsterët, ose se kishte më shumë gjasa të infektonte traktin e sipërm respirator, ose se provokonte sëmundje më pak të rënda.

Një studim tjetër, i dorëzuar në Nature javën e kaluar nga studiues në SHBA, zbuloi gjithashtu se minjtë me Omicron humbën më pak peshë dhe kishin një ngarkesë virale më të ulët.

Dhe studiuesit në Qendrën e Universitetit të Glasgow për Kërkimin e Viruseve kanë gjetur prova se Omicron ka ndryshuar mënyrën se si hyn në trup.

Omicron kishte shumë gjasa të shmangte imunitetin e njerëzve që kishin marrë dy doza të vaksinës, por një dozë përforcuese dha një “rikthim të pjesshëm të imunitetit”.

Hulumtimet e Krishtlindjeve bazohen në një studim nga Universiteti i Hong Kongut muajin e kaluar që tregon më pak infeksion Omicron në mushkëri, dhe në kërkimin e udhëhequr nga Prof Ravi Gupta në Universitetin e Kembrixhit, ekipi i të cilit hetoi mostrat e gjakut nga pacientët e vaksinuar, ata zbuluan se Omicron ishte në gjendje të shmangte vaksinat, por më pak të aftë të hynte në qelizat e mushkërive.

Sidoqoftë, Prof Lawrence Young, virolog në Universitetin e Warwick, tha se studimi nuk ishte mjaftueshëm domethënës për të nxjerrë përfundime.

“Ky është një studim i vogël për pacientët me simptoma akute, jo të shtruar në spital. Nga njëra anë, ai konfirmon studimet e mëparshme që tregojnë se testimi i pështymës mund të jetë i dobishëm si një qasje më e lehtë për marrjen e mostrave. Unë nuk mendoj se ky studim është mjaft domethënës për të nxjerrë ndonjë përfundim në lidhje me sjelljen e Omicron.” është shprehur Young.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë