Loading…

Opozita kërkon seancë të jashtëzakonshme: Le ta përballim Kurtin me realitetin e qytetarëve

  • 21/01/2022 | 13:54

Opozita kërkon seancë të jashtëzakonshme: Le ta përballim Kurtin me realitetin e qytetarëve

Shefi i deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Abelard Tahiri, bën me dijë se bashkë me homologët e tij nga LDK, Arben Gashi dhe nga AAK’ja, Besnik Tahiri, kanë kërkuar mbajtjen e një seancë të jashtëzakonshme për ditën e hënë, shkruan Gazeta Metro.


Këtë e ka bërë të ditur Tahiri në një postim në Facebook, ku ka thënë se aty do të flitet sërish për rritjem e çmimit të energjisë elektrike si dhe do ‘ta njoftojnë qeverinë me realitetin që po përballen qytetarët’ si pasojë e rritjes së çmimeve në të gjithë sektorët.

“Gjendja ekonomike në Kosovë është mjaft e rënduar si pasojë e pandemisë. Kryefamiljarët kanë vështirësi për të mbuluar shpenzimet mujore elementare në çdo sferë. E vetmja gjë që atyre nuk iu duhet në këtë kohë, është rritja e çmimit të energjisë elektrike. Përcaktimi i qeverisë për të rritur çmimin e energjisë elektrike, jo veç që shënon rritjen më të madhe të kostos së rrymës në historinë e Kosovës, por vjen në një moment të tillë për të shënuar edhe goditjen më të ashpër ndaj qytetarëve dhe ekonomive familjare”, ka shkruar ai.

Tutje Tahiri ka thënë se kjo barrë e rëndë mbi qytetarët, që do të rëndojë përtej limitit, xhepin e tyre edhe ashtu të mbingarkuar me detyrime, nuk mund të kalojë pa u trajtuar hollësisht.

Më poshtë postimi i plotë i tij. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë