Loading…

Opozita kundërshton shkarkimin e anëtarëve të KPMSHCK’së

  • 24/06/2021 | 13:55

Opozita kundërshton shkarkimin e anëtarëve të KPMSHCK’së

Në seancën e sotme të Kuvendit Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar që të votohet për shkarkimin e pesë anëtarëve të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës.


Deputetja e VV-së, Doarsa Kica-Xhelili njëherësh edhe kryesuese e komisionit për Administratë Publike tha se anëtarët e Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës (KPMShCK) nuk e kanë ushtruar funksionin në mënyrë të paanshme, prandaj edhe duhet të shkarkohen.

“Nuk e kanë ushtruar funksionin në mënyrë të paanshme”.

Kundër këtij shkakrimi ka qenë Mërgim Lushtaku nga PDK-ja. Ai tha se iniciativa për shkarkim po bëhet për motive politike e pa bazë ligjore.

“Është duke e ushtruar një qasje e pa shembull deri më tani i tillë është ky rast me nismën për shkarkimin, ky këshill është zgjedhur nga Kuvendi vetëm një vit më parë. Iniciativa për shkarkim po bëhet për motive politike pa prova dhe fakte e pa bazë ligjore”.

“…ne jemi kundër kësaj drame të turpshme, ju po e shkatërroni një praktik të mirë të vendosur vite me radhë”.

Deputeti nga radhët e LDK-së Agim Veliu tha se nuk ekziston asnjë arsye ligjore për shkarkim të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës, raporton EO.

“Shprehi shqetësimin tonë të Komisionit që me shumicë një partiake ti rekomandojë kuvendit për ndërprerje të mandatit Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës në mënyrë të jashtëligjshme”.

Edhe nga AAK-ja kanë qenë kundër iniciativës për shkarkim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë