Loading…

Opozita: Mocioni në përgatitje e sipër

  • Nga

  • 19/04/2017 | 19:43

Opozita: Mocioni në përgatitje e sipër

Mocioni i votëbesimit për qeverinë PDK-LDK duket se po bashkon edhe një herë opozitën. Nga AAK dhe NISMA, parti të cilat kanë zyrtarizuar koalicionin parazgjedhor, shprehen se mocioni është në përgatitje e sipër, nënshkrimet e opozitës janë mbledhur dhe tani po bisedohet me deputetët e pozitës të cilët u shprehën se përkrahin nismën për rrëzimin e qeverisë Mustafa. Atyre po u tregohet teksti i mocionit për të parë nëse kanë ndonjë vërejtje apo sygjerim.


Deputeti nga Nisma për Kosovvën, Bilall Sherifi tha për Gazeta Metro se deputetët e pozitës janë duke shikuar përmbajtjen e këtij mocioni dhe po priten komentet e tyre.

Mbetet të shihet nëse dikush nga deputetët e mazhorancës do të pajtohet me pjesët e këtij teksti, siç është: “ të gjithë janë duke e parë që qeveria ka dështuar në të gjitha planet e programet e saj dhe se si pasojë e kësaj qeverisje vendi ynë tashmë një vit e gjysmë është në krizë politike”.

Kurse, shefi i grupi parlamentar të AAK’së, Pal Lekaj thotë se kjo parti ka dhënë mbështetjen maksimale për këtë nismë.

“Ne si AAK i kemi dhënë gjithë mbështetjen tonë, duke i dhënë nënshkrimet tona, e duke pas kontributin edhe në përpilimin e tekstit të atij mocioni. Por besoj që edhe si opozitë jemi në një qëndrim që ky mocion duhet çuar përpara’, tha Lekaj për gazetametro.net.

Kurse, sa i përket interesimit për këtë mocion nga deputetët e pozitës, Lekaj nuk ka preferuar të komentojë.

“Ka pas interesim edhe nga deputetë të pozitës për t’i dhënë mbështetjen, por unë nuk jam në pozicion që të flasë me tepër tani për tani”, tha shkurt Lekaj. Mirëpo, ai shton se  e mirëpret këtë mbështetje. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë