Loading…

Organizata Botërore e Shëndetësisë thërret takim urgjent pas përhapjes së virusit në Kinë

  • 21/01/2020 | 10:13

Organizata Botërore e Shëndetësisë thërret takim urgjent pas përhapjes së virusit në Kinë

Një shpërthim i një koronavirusi të ri është përhapur në më shumë qytete kineze, përfshirë Pekinin dhe Shanghain, transmeton Gazeta Metro.


Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë konfirmoi se virusi, i cili shkakton një lloj pneumonie, mund të kalojë nga personi në person. Presidenti kinez Xi Jinping tha se frenimi i shpërthimit të virusit dhe shpëtimi i jetëve është një përparësi kryesore, pasi numri i të vdekurve ka shkuar në 4.

Qindra miliona kinezë priten të udhëtojnë brenda dhe jashtë vendit gjatë festave së Vitit të Ri Lunar që fillon këtë javë. Autoritetet në mbarë globin, përfshirë në Shtetet e Bashkuara dhe shumë vende të Azisë, kanë rritur kontrollimin e udhëtarëve nga ëuhan, qyteti qendror ku u zbulua për herë të parë virusi.

Koreja e Jugut të hënën konfirmoi rastin e saj të parë, një shtetas kinez 35-vjeçar që kishte udhëtuar nga ëuhan, pacienti i katërt i raportuar jashtë Kinës. Javën e kaluar, dy raste u raportuan në Tajlandë dhe një në Japoni. Të tre personat e përfshirë nga ëuhan ose të cilët kohët e fundit vizituan qytetin.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tha të hënën se “një burim kafshësh” duket se ka të ngjarë të jetë burimi kryesor i shpërthimit dhe se disa “transmetime të kufizuara nga njeriu në njerëz” ndodhën midis kontakteve të ngushta.

Agjensia e OKB-së me qendër në Gjenevë më vonë mblodhi një komitet urgjence për të Mërkurën për të vlerësuar nëse shpërthimi përbën një emergjencë ndërkombëtare shëndetësore dhe cilat masa duhet të merren për ta menaxhuar atë.

Deri më tani, OBSH nuk ka rekomanduar kufizime të tregtisë ose udhëtimeve, por një panel ekspertësh të pavarur mund ta bëjnë këtë ose të bëjnë rekomandime të tjera për të kufizuar përhapjen./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë