Loading…

Osmani: Mohimi i hetimit ndërkombëtar për Astritin, i pafalshëm

  • 20/12/2016 | 14:02

Osmani: Mohimi i hetimit ndërkombëtar për Astritin, i pafalshëm

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani ka thënë se mos lejimi i hetimit ndërkombëtar për vdekjen e Astrit Deharit, është i pafalshëm. Ajo këtë e ka thënë në seancën e jashtëzakonshme që po mbahet në Kuvendin e Kosovës për Astrit Deharin

Ajo ka thënë se faji është i të gjithëve, duke shtuar se përtej akuzave për politizim të rastit, “ne jemi përfaqësues të popullit e jo diplomatë”.

“Në qoftë se kanë mbetur qindra vrasje e vdekje të dyshimta të pandriçuara deri më tani, duhet të kërkojmë të punojmë se bashku që rasti i Astritit të behet simbol në vend”, ka thënë Osmani.

Ajo gjithashtu ka thënë se është e papranueshme të thuhet se shteti ka bërë gjithçka për këtë rast, “është e papranueshme se duhet t’u besojmë institucioneve”.

“Ne kemi kërkuar themelimin e një gjykate speciale, e kjo për shkak të dështimit të sistemit të drejtësisë, andaj mohimi i përfshirjes së ndërkombëtarëve për hetim, është e pafalshme”, thotë Osmani.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë