Loading…

Osmani përkujton masakrën ndaj familjes Berisha: Të mbijetuarit janë dëshmia e gjenocidit ndaj shqiptarëve

  • 26/03/2023 | 18:15

Osmani përkujton masakrën ndaj familjes Berisha: Të mbijetuarit janë dëshmia e gjenocidit ndaj shqiptarëve

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar 24 vjetorin e masakrës ndaj familjes Berisha, shkruan Gazeta Metro.


Në komunikatën e presidencës, thuhet se, të mbijetuarit e kësaj masakre, mbajnë kujtimin për anëtarët e vrarë dhe kujtesën për gjenocidin ndaj nesh.

Postimi i plotë:

Presidentja Vjosa Osmani ka përkujtuar 24 vjetorin e masakrës ndaj familjes Berisha.

Deklarata e plotë e Presidentes Osmani:

24 vjet më parë ndodhi masakra e tmerrshme ndaj një familjeje të tërë. 46 anëtarë të familjes Berisha u masakruan në pragun e shtëpisë, ndërsa kufomat iu bartën gjetiu. Fati deshi që tre nga ta, Vjollca me të birin dhe Shyhretja të shpëtonin. Sot ata e mbajnë gjallë kujtimin për anëtarët e vrarë dhe  kujtesën për gjenocidin ndaj nesh. Ata janë kujtesa e  dëshmia e këtij gjenocidi ndaj shqiptarëve të Kosovës. /gazetametro.net

 

Më të fundit
...

  • 02/06/2023 | 04:01
...

  • 02/06/2023 | 04:00
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë