Loading…

Osmani uron presidentin e ri çek: Mezi pres të punojmë së bashku

  • 28/01/2023 | 17:40

Osmani uron presidentin e ri çek: Mezi pres të punojmë së bashku

Presidentja Vjosa Osmani, me një postim në rrjetin social Twitter, ka uruar presidentin e sapo zgjedhur të Republikës Çeke, Petr Pavel, shkruan Gazeta Metro.


Ajo tha se mezi presin që të bashkëpunojnë me presidentin e ri të shtetit çek.

“Urime General Pavel për zgjedhjen tuaj si President i Republikës Çeke. Mezi pres të punojmë së bashku, duke u bazuar mbi marrëdhëniet tona të shkëlqyera bilaterale, dhe për ta rritur bashkëpunimin në nivele të larta. Ju uroj suksese ndërsa merrni këtë rol të rëndësishëm”, ka shkruar Osmani.


Kujtojmë se përderisa shteti çek, udhëhiqte me presidencën e Bashkimit Europian në gjashtë mujorin e dytë të vitit të kaluar, kishin një angazhim të madh që të bënin liberalizmin e vizave për Kosovë, gjë që edhe u arrit nën presidencën e këtij shteti.

Kujtojmë se liberalizimi i vizave për Kosovës është i kushtëzuar me hyrjen në fuqi të sistemit ETIAS, i cili pritet të hyjë në fuqi me 1 nëntor të këtij viti.

Por edhe nëse nuk hyn në fuqi ky sistem, Kosovës i mundësohet të lëvizin lirshëm në zonën schengen nga 1 janari i vitit 2024./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë