Loading…
Pacientët me hepatitin B qe katër muaj pa terapi në QKUK
  • 10/08/2018 | 08:06

Pacientët me hepatitin B qe katër muaj pa terapi në QKUK

Pacientët e sëmurë me sëmundjen e hepatitit B qe gati katër muaj nuk e kanë një nga produktet kryesore për trajtimin e kësaj sëmundjeje.


Produkti Tenofovire mungon në Klinikën e Infektives në QKUK që nga fundi i muajit mars. Kjo mungesë i detyron pacientët me hepatit B ta blejnë vetë këtë produkt, shkruan sot Koha Ditore.

Ilaçi mungon për shkak se Ministria e Shëndetësisë nuk po arrin të përfundojë blerjen e këtij produkti përmes tenderit.

Një nga pacientët që tash e katër muaj po përballet me mungesën e këtij ilaçi është pacienti H.G. (emri i njohur për redaksinë). Ai ka thënë se mosmarrja e këtij produkti ua rrezikon jetën pacientëve.

“Furnizimi me këto barna është shumë i rëndësishëm për mbarëvajtjen e shëndetit, përndryshe vjen deri te cirroza në mëlçi”, ka thënë ky pacient.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë