Loading…

Pagat në Zvicër u rritën gjatë krizës së pandemisë

  • 25/01/2021 | 16:51

Pagat në Zvicër u rritën gjatë krizës së pandemisë

Përkundër pritjeve, pagat në Zvicër nuk u zvogëluan. Përkundrazi, shumë punonjës fituan më shumë në vitin e koronavirusit. Edhe në industrinë e goditur të restoranteve, pagat vështirë se kanë rënë, shkruan mediumi zviceran, 20 minuten.


Kriza e koronavirusit goditi shumë industri: Sekretariati Shtetëror për Çështjet Ekonomike në Zvicër numëroi 165,000 të papunë në dhjetor të vitit 2020 – 39% më shumë se një vit më parë. Përkundër pritjeve, megjithatë, pagat në Zvicër nuk janë zvogëluar.

Në vitin e krizës (2020), të punësuarit madje fituan 1.5 deri në 2% më shumë se në vitin 2019. Sidoqoftë, një rritje e pagave nuk është për shkak të rritjes së njëkohshme të të punësuarve.

Ka arsye të ndryshme pse punonjësit zviceranë fituan më shumë në vitin e koronavirusit. Sipas KOF, shumë industri ende po jepnin paga me rritje në vitin 2019. Puna për një kohë të shkurtër e zbuti krizën: Kishte më pak largime nga puna sesa pritej për shkak të pandemisë.

Shoqata e Fondeve të Kompensimit AHV konfirmon se të ardhurat e fituara janë rritur me rreth 1.6 përqind. Kjo është befasuese, por tregon se masat ekonomike të qeverisë federale kanë funksionuar më mirë sesa supozohen.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë