Loading…

‘Paguhet veçmas pagës’: Shtesat për punëtorët e sektorit publik, ministri Murati del me sqarim

  • 31/10/2022 | 18:04

‘Paguhet veçmas pagës’: Shtesat për punëtorët e sektorit publik, ministri Murati del me sqarim

Ministri i Financave, Hekuran Murati përmes një postimi në Facebook ka deklaruar se në kuadër të Pakos për Përballje me Inflacionin, është edhe masa mbështetëse për sektorin publik që parasheh shtesën prej 50 euro/muaj, duke filluar nga muaji shtator, transmeton Gazeta Metro.


Ai ka thënë se përveç pagave të rregullta, punonjësve të sektorit publik që plotësojnë kriteret sot u është paguar edhe shtesa për muajin tetor.

Ndërkaq, thotë se nesër pritet të ekzekutohet edhe shtesa retroaktive për muajin shtator.

”Shtesa paguhet veçmas pagës, dhe llogaritet si subvencion i patatueshëm, pra neto,” shkruan Murati.

Kujtojmë se më herët nga nënkryetari i SBAShK’ut, Ymer Ymeri, u konfirmua se për mësimdhënësit pagat bashkë me shtesat për muajin tetor janë ekzekutuar./gazetametro.net

Mos procedimi i shtesave, konfirmohet se këtij sektori i janë ekzekutuar 50 euro

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë