Loading…

Pako e ndihmës për energjetikë e BE’së për Ballkanin Perëndimor prej 1 miliard euro

  • 06/12/2022 | 13:03

Pako e ndihmës për energjetikë e BE’së për Ballkanin Perëndimor prej 1 miliard euro

Bashkimi Evropian ka përgatitur një pakoje të mbështetjes së sektorit energjetik për shtetet e Ballkanit Perëndimor me vlerë një miliardë euro, prej të cilave 500 milionë janë ndarë për nevoja emergjente, derisa pjesa tjetër e fondeve do të ndahen në kuadër të masave afatshkurtra dhe afatmesme, sipas dokumenteve të samitit të sotëm në Tiranë, transmeto Gazeta Metro.


Nga 500 milionët janë për masa emergjente për familjet, ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Kosova do të mund të llogaritë në 75 milionë euro mbështetje. Shqipëria, Maqedonia e Veriu nga 80 milionë euro, dhe Bosnja e Hercegovina 70 milionë, Mali i Zi në 30 milionë euro. Serbia mund të llogarisë në 165 milionë euro nga këto fonde.

Sa i përket pjesës tjetër, 500 milionë do të ndahen për programe investimeve afatshkurtra dhe afatmesme në vendet e rajonit.

Shtetet pjesëmarrëse të Samitit të BE’së – Ballkanit Perëndimor para takimit kanë nënshkruar edhe deklaratën e uljes së tarifave të romingut që nga 1 tetori i 2023’së./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë