Loading…

Pamje dramatike nga deti: Përplasjeve mes anijes britanike dhe asaj franceze

  • 06/05/2021 | 16:16

Pamje dramatike nga deti: Përplasjeve mes anijes britanike dhe asaj franceze

Momenti dramatik kur një rimorkiator francez u përplas qëllimisht me një anije britanike patrullimi, tregon sipas mediave angleze se beteja e peshkimit në ishullin e Xhersit po merr një kthesë të shëmtuar.


Anija britanike Jonathan Ruff mori një goditje nga francezja Lasgot, e cila kishte dalë në det për të zbrapsur ato që i konsideron si “pushtuesit”. The Sun siguroi pamjet e momentit kur Lasgot shton shpejtësinë dhe përplaset me anijen britanike duke i shkaktuar dhe disa dëme matëriale. Londra nisi më herët dy anije patrullimi drejt ishullit të Xhersit, në mesin e mosmarrëveshjeve me Francën lidhur me peshkimit në ujrat përreth tij.

Ministrja franceze e çështjeve detare deklaroi një ditë më parë se vendi i saj do të hakmerrej duke i ndërprerë furnizimin me energji elektrike Xhersit, pasi Britania e Madhe i vendosi kushte të reja marrëveshjes së peshkimit për hyrje në ujërat e saj. Ishulli i vetëqeverisur i Xhersit është një prej Channel Islands, të ndodhur vetëm  14 milje nga brigjet franceze.

Edhe pse teknikisht nuk janë pjesë e mbretërisë së bashkuar, këto ishuj janë të varur nga kurora britanike dhe në shkallë ndërkombëtare mbrohen e përfaqësohen prej qeverisë britanike. Por furnizimi i tyre me energji elektrike varet nga një rrjet nënujor kablosh që vijnë nga Franca.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë