Loading…

Pamje dramatike pas vullkanit, rritet numri i viktimave në Indonezi

  • 05/12/2021 | 19:40

Pamje dramatike pas vullkanit, rritet numri i viktimave në Indonezi

Të paktën 14 persona janë konfirmuar të vdekur, ndërsa me qindra të tjerë kanë pësuar djegie e shumë janë të zhdukur, si pasojë e aktivizimit të vullkanit Semeru në Indonezi.


Një ditë pas riaktivizimit të vullkanit, situata është dramatike në ishullin Java. Me mijëra persona kanë braktisur shtëpitë e tyre, ndërsa qindra prej tyre janë vendosur në qendra të improvizuara.

Të paktën 11 fshatra rreth malit vullkanik u mbuluan nga hiri, ku është krijuar një situatë apokaliptike. Presidenti Joko Widodo urdhëroi të dielën grupet e kërkim-shpëtimit që të veprojnë sa më shpejtë në operacionin e tyre për t’u ardhur në ndihmë personave në nevojë.

Semeru, vullkani në malin më të lartë të ishullit Java u aktivizua të shtunën, duke hedhur hi dhe mbetje vullkanike në provincën lindore. Mijëra banorë u larguan të terrorizuar pasi ai është një ndër vullkanet më aktive në vend.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë