Loading…

Pamje nga përleshja me grushte në parlamentin e Jordanisë

  • 29/12/2021 | 18:58

Pamje nga përleshja me grushte në parlamentin e Jordanisë

Përplasje fizike shpërthyen mes deputetëve në parlamentin e Jordanisë. Një grup deputetësh opozitarë të dhomës ulët u përleshën me kryeparlamentarin dhe kolegë të tjerë, gjatë diskutimeve për reformimin e Kushtetutës.


Dhuna shpërtheu në momentin kur kryeparlamentari i kërkoi një deputeti të largohej nga salla, teksa diskutohej një pikë e projektligjit për barazinë gjinore, që lejon që shtetësia të marrë edhe trajtë femërore në dokumente.

Ndryshimet kushtetuese kanë tensionuar klimën politike në Jordani. Ato parashikojnë që kryeministri të miratohet nga parlamenti dhe të mos emërohet nga mbreti, por deputetët opozitarë thonë se këto janë ndryshime ‘fasadë’ që konsolidojnë në fshehtësi regjimin autokrat të mbretit Abdullah i Dytë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë