Loading…
Pamje nga sulmi terrorist në Holandë
  • 18/03/2019 | 14:54

Pamje nga sulmi terrorist në Holandë

Një person i armatosur ka hapur zjarr brenda një tramvaj dhe në disa vende të tjera në qytetin holandez të Utrehtit, kanë bërë të ditura mendarit holandeze.

Nga ky sulm kanë mbetur të plagosur disa persona dhe dyshohet se njëri të ketë vdekur.

Policia ka thënë se sulmuesi është ende i lirë, ndërsa trenat dhe tramvaj për momentin janë jashtë funksionit ndërsa dyert e shkollave iu është kërkuar që t’i mbyllin.

Policia kundërterroriste dyshon se vrasja “duket të jetë një sulm terrorist”.

Koordinatori holandez kundër terrorizmit Pieter-Jaap Aalbersberg tha se të gjitha përpjekjet ishin përqendruar tani në kapjen e personit të armatosur. Ai tha gjithashtu se mund të ketë më shumë se një të dyshuar.

Niveli i kërcënimit është ngritur përkohësisht në pikën më të lartë të provincës së Utrehtit.

Universiteti i Utreht thuhet se ka mbyllur të gjitha ndërtesat, me të cilin askush nuk lejohet brenda ose jashtë. Trenat gjithashtu nuk lejohen të dalin në stacionin qendror të Utrehtit dhe xhamitë në të gjithë qytetin thuhet se janë mbyllur për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Policia me forcë të armatosur njoftohet se u mblodh jashtë një shtëpie në një rrugë pranë kryqëzimit 24 Oktoberplein, ku ndodhi sulmi me tramvaj.

Kryeministri Mark Rutte tha se ishte “shumë i shqetësuar” dhe anulloi bisedimet e tij të koalicionit javor.

Policia ka kërkuar fotot e sulmit nga anëtarët e publikut.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë