Loading…

Pamje që nuk harrohen, shqiptari ia puth çizmen ushtarit britanik që solli lirinë më 1999

  • 16/06/2017 | 15:20

Pamje që nuk harrohen, shqiptari ia puth çizmen ushtarit britanik që solli lirinë më 1999

Lufta e Kosovës ka lënë gjurmë të pashlyeshme tek secili që e ka përjetuar atë. Por pas mbarimit të saj dhe kthimit të gjithë atyre që mbijetuan, menjëherë u vendosen edhe trupat e KFOR-it në vend.


Pamjet e publikuara shfaqin momentin se si u pritën atëkohë, pra në vitin 1999, ushtarët britanikë në kryeqytetin e Prishtinës.

Si shenjë falënderimi për lirin që ua sollën, prishtinasit, fëmijë e të mëdhenj shprehen gëzimin dhe lumturinë që po e ndjenin pas lirisë së fituar.

Njëri prej tyre u ulë dhe ia puthi çizmen ushtarit britanik për lirinë që ata e sollën më 1999.

Madje mikpritja e tyre nuk ndalej vetëm me kaq. Në këto pamje shihet se si gratë në atë kohë i shërbenin ushtarët me çaj rusi, një mënyrë kjo për t’ua kthyer atyre nderin dhe sakrificën që e bën për ta mbrojtur popullin kosovar nga gjenocidi i kohës së Millosheviqit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë