Loading…

Pamje të frikshme vijnë nga tërmeti 7.7 ballësh në Kili (Foto/Video)

  • 25/12/2016 | 17:58

Pamje të frikshme vijnë nga tërmeti 7.7 ballësh në Kili (Foto/Video)

Tërmet i fuqishëm 7.7 ballësh, e goditi sot Kilin, duke shkaktuar kështu edhe paralajmërim për një cunami të mundshëm.


Janë publikuar pamjet e para pas tërmetit të fuqishëm në Kili. Në video dhe fotografi të publikuar pas tërmetit mund të shihen rrugë të shkatërruar, përfshirë dhe dekorime të Krishtlindjes.

Tërmeti goditi 225 kilometra në jug-perëndim të Puerto Montt në Kilin jugor, tha Ekspertiza Gjeologjik e SHBA’së (USGS). Thellësia e tërmetit ishte rreth 15 kilometra.

‘Qendra Warning Pacific Tsunami’ tha së valët e rrezikshme  është e mundur të vërshojnë brigjet deri në në 1,000 kilometra nga Epiqendra e tërmetit

Gjithashtu, Zyra e Kilit për Emergjenca Kombëtare e ka bërë një paralajmërim dhe ka urdhëruar evakuimin e zonave bregdetare në rajonin Los Lagos./Gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë