Loading…

Pamjet me dron nga rajonet e përmbytura në Ukrainë: Vendbanime të tëra të mbuluara me ujë

  • 08/06/2023 | 14:00

Pamjet me dron nga rajonet e përmbytura në Ukrainë: Vendbanime të tëra të mbuluara me ujë

Pamjet me dron përgjatë hapësirave të përmbytura nga shkatërrimi i digës së Kakhovkas tregojnë banime dhe fabrika të tëra të përmbytura dhe asnjë shenjë jetese, transmeton Gazeta Metro.


Pamjet ekskluzive të siguruara nga Associated Press me anë të dronit shfaqin shkatërrimin që i ka ndodhur rajonit rreth lumit Dnieper ku ndodhej diga e shkatërruar. Ndërtesat afër lumit janë mbuluar deri në çati dhe dëmtime të mëdha vërehen në to.

Rusia ka akuzuar Ukrainën për bombardimin e strukturës i cili është nën kontrollin e Moskës. Ukraina gjithashtu ka akuzuar Rusinë se ajo e ka shpërthyer digën nga brenda strukturës.

Kollapsimi i kësaj dige të kontrolluar nga Moska, ka dëmtuar jashtëzakonisht gjithë rajonin dhe sipas ekspertëve ky incident ka potencial të ndërrojë dinamikën e luftës.

Në pamjet e publikuara nga Associated Press, shumica e digës gjendet nën ujë. Dy fshatra afër digës, Dnipryany dhe Korsunka janë të mbuluara të gjitha./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë