Loading…

Pandemia Covid-19 godet turizmin në Shqipëri, 1.7 miliardë humbje

  • 30/07/2020 | 08:28

Pandemia Covid-19 godet turizmin në Shqipëri, 1.7 miliardë humbje

Pandemia Covid-19 ka dëmtuar në masë të madhe industrinë e turizmit në Shqipëri, duke i shkaktuar humbje të konsiderueshme.

Kryetari i shoqatës së tur-operatorëve të Shqipërisë, Besnik Vathi ka parashikuar 1.7 miliardë euro më pak të ardhura për shkak të pandemisë.

Sipas Vathit ajo që e bën situatën më të pasigurt është mungesa e një date të saktë për përfundimin e kësaj gjendjeje paralizuese, përcjell albinfo.ch.

Nga të dhënat e qershorit, është faktuar se prurjet nga turizmi kanë qenë rreth 70% më pak se vitin e mëparshëm.

Nëse rrethanat vijojnë të jenë të tilla kryetari i shoqatës së tour-operatorëve parashikon mbyllje të bizneseve si dhe largim të shumë personave nga puna.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë