Loading…

Pandemia e radhës? Shkencëtarët gjejnë llojin e ri të gripit të derrit në Kinë

  • 30/06/2020 | 09:56

Pandemia e radhës? Shkencëtarët gjejnë llojin e ri të gripit të derrit në Kinë

Shkencëtarët kanë gjetur një lloj të ri të gripit të derrit në Kinë, që mund të ketë potencialin për t’u bërë një pandemi tjetër, transmeton Gazeta Metro.


Ndërsa kjo bartet nga derrat, ajo ka “të gjitha shenjat” e aftësisë për t’u transmetuar nga njeriu te njeriu, thonë studiuesit.

“Derrat konsiderohen si ushtrues të rëndësishëm ose” anije miksuese “për gjenerimin e viruseve pandemike të gripit,” shkruajnë studiuesit në një punim të botuar në Proceedings of the National Academy of Science.

“Mbikëqyrja sistematike e viruseve të gripit te derrat është thelbësore për paralajmërimin e hershëm dhe gatishmërinë për pandeminë tjetër të mundshme.”

Virusi i ri quhet G4 EA H1N1, dhe ka disa ngjashmëri me gripin e derrit të vitit 2009 – i cili filloi në Meksikë dhe shkaktoi një shpërthim në mbarë botën në 2009.

Studiuesit gjetën prova të infeksioneve të fundit të virusit të ri në punëtorët e industrisë së derrave në Kinë.

Virusi gjithashtu u zbulua se ishte transmetuar me lehtësi midis ferreteve, një model kafshësh popullore që përdoret për të studiuar gripin njerëzor.

“Nga të dhënat e paraqitura, duket se ky është një virus i gripit të derrit që është gati të shfaqet te njerëzit”, tha për Edëard Magazine Edward Holmes, një biolog evolucionar në Universitetin e Sidneit, i cili studion patogjene.

Duhet të punohet gjithashtu për të parë zhvillimin e një vaksine për virusin, thanë studiuesit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë