Loading…

Pandemitë kryesore që goditën botën ndër shekuj

  • 12/11/2021 | 15:19

Pandemitë kryesore që goditën botën ndër shekuj

Meqenëse më në fund po e marrim vetën nga Covid, ne mund të fillojmë të rindërtojmë përsëri jetën tonë normale.


Ne mund të takohemi me njerëz, nuk kemi më nevojë të mbajmë maska në fytyrë gjatë gjithë kohës dhe mund të shkojmë në kinema ose të shikojmë grupin tonë të preferuar duke luajtur një shfaqje në lokal.

Le të hedhim një vështrim në disa nga pandemitë që kemi mbijetuar në të kaluarën.

Gripi aziatik (1957)

Duke vrarë mbi 2 milion njerëz, nga të cilët 70,000 njerëz vetëm në SHBA, ky virus me bazë në Kinë ishte veçanërisht i keq. Virusi zgjati për gati dy vjet.

Murtaja e Justinianit (541-549)

Murtaja bubonike zhduku pothuajse gjysmën e popullsisë në Evropë. Natyrisht, kjo ishte një kohë kur një kollë e thjeshtë mund të ishte kërcënuese për jetën.

Gripi spanjoll (1918)

Koha më e mirë që një sëmundje e re të shfaqet është menjëherë pas një lufte brutale. Për shkak të situatës në atë kohë, ky grip mundi të përhapet në rreth 500 milionë njerëz dhe të marrë jetën e 50 milionë prej tyre.

Gripi i Hong Kongut (1968)

Arsyeja e vetme pse ky grip nuk ishte më vdekjeprurës me shkallën e tij të vdekshmërisë prej 5%, ishte kryesisht për shkak të faktit se ai ndante shumë tipare me gripin aziatik që erdhi një dekadë më parë. Kjo i lejoi njerëzit të prodhonin antitrupa shumë më shpejt, megjithëse gripi i Hong Kongut vrau mbi një milion njerëz – gjysma e të cilëve në vetë Hong Kong.

Kolera (1852)

Ndërsa ne kemi pasur shumë pandemi kolere në të kaluarën, ajo e vitit 1852 ishte veçanërisht brutale. Filloi në Indi dhe mori jetën e mbi një milion njerëzve dhe sëmundja nuk do të ishte plotësisht nën kontroll deri në vitet 1920.

Vdekja e Zezë (1346)

Një tjetër shpërthim i murtajës bubonike që zhduku gjysmën e popullsisë në Evropë Edhe pse ne mund të hamendësojmë vetëm sa njerëz humbën jetën nga ky version i veçantë, vlerësimet janë diku rreth 80 deri në 200 milionë njerëz.

Koronavirusi rus (1889)

Kjo është e drejtë, ne kemi pasur një pandemi të koronavirusit më parë. Për një kohë të gjatë mendohej se ky shpërthim i gripit rus ishte një nënlloj i llojit famëkeq H2N2, zbulimet e fundit kanë vërtetuar se ai në fakt ishte një degë e koronavirusit me të cilin po merreshim gjatë 18 muajve të fundit. Meqenëse teknologjia mjekësore nuk ishte aq e avancuar sa është tani, sëmundja mori një milion jetë, megjithëse arriti kulmin pas vetëm 5 javësh./Top Channel/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë