Loading…

Papa: Është nder që amerikanët më sulmojnë mua

  • 12/09/2019 | 18:21

Papa: Është nder që amerikanët më sulmojnë mua

Papa Françesku, i cili ka debatuar me presidentin amerikan, kapitalistë amerikanë dhe katolikë amerikanë gjatë gjashtë viteve të tij si Papë, nuk duket se është shumë i pakënaqur nga mossmarëveshjet që kanë .Në fakt, ai duket se është duke ‘’i shijuar’’ ato, transmeton Gazeta Metro.


Françesku tha se ai ishte i nderuar nga kritikat nga katolikët konservatorë në Shtetet e Bashkuara:”Për mua është një nder që Amerikanët më sulmojnë mua,” tha ai

Katolikët konservatorë amerikanë janë shqetësuar nga reformat teologjike të Papës, përfshirë rishikimin e katekizmit katolik mbi dënimin me vdekje dhe krijimin e një hapjeje për katolikët e divorcuar dhe rimartuar.Pamjet e Papa Françeskut midis Katolikëve Amerikanë janë polarizuar gjithnjë e më shumë. Që nga viti 2014, pjesa e republikanëve katolikë që thonë se Françesku përfaqëson një “ndryshim të madh, pozitiv” për kishën ka rënë nga 60% në 37%.

Papa gjithashtu shprehu ngushëllimet e tij për vendasit e Bahamas, ku disa ishuj janë shkatërruar nga Uragani Dorian.

“Unë do të doja t’ju ftoja të gjithë të bëni lutje për viktimat e uraganit në Bahamas,” tha Francis. “Njerëzit e varfër pa faj kanë humbur shtëpitë e tyre, kanë humbur gjithçka, madje edhe jetën e tyre. Do të doja që secili nga ju të thoshte një lutje për vëllezërit dhe motrat tona.”

Në udhëtimin e tij në Afrikë, i cili përfundon më 10 shtator, Papa do të vizitojë Mozambikun, Mauritius dhe Madagaskarin. Ai pritet të përqendrojë mesazhin e tij në luftimin e varfërisë dhe përmirësimin e mjedisit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë