Loading…

Papa Françesku shtrihet në spital: Kjo është arsyeja

  • 29/03/2023 | 20:52

Papa Françesku shtrihet në spital: Kjo është arsyeja

Papa Françesku do të duhet të qëndrojë për disa ditë në spital në Romë, pasi që ka një infeksion respirator, shkruan BBC, transmeton Gazeta Metro.


Papa ka pasur vështirësi në frymëmarrje ditët e fundit, por nuk ka Covid, thuhet në deklaratën e Vatikanit.

Stafi i tij më i afërt, përfshirë sigurimin, pritej të qëndronte natën në spitalin Gemelli, ka thënë më herët për BBC një person me njohuri të drejtpërdrejta.

Ndërsa një burim më herët ka deklaruar se kontrollet mjekësore do të vazhdojnë për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Rreth kësaj, më parë, zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni tha se Papa u dërgua në spital për “disa kontrolle të planifikuara më parë”.

Deklarata e përditësuar tha se infeksioni “do të kërkonte disa ditë terapi të përshtatshme mjekësore spitalore”.

“Papa Françesku është prekur nga mesazhet e shumta të marra dhe shpreh mirënjohjen e tij për afërsinë dhe lutjen”, shtohet ajo.

Kjo është periudha më e ngarkuar e vitit për Papa Françeskun, 86 vjeç, me shumë ngjarje dhe shërbime të planifikuara përpara fundjavës së Pashkëve.

Një meshë e së dielës së Palmave është planifikuar këtë fundjavë dhe festimet e Javës së Shenjtë dhe të Pashkëve javën e ardhshme.

Ai është planifikuar gjithashtu të vizitojë Hungarinë në fund të prillit.

Të mërkurën në mëngjes, ai kryesoi audiencën e tij të përgjithshme javore në Sheshin e Shën Pjetrit. Ndonëse dukej se ishte në gjendje të mirë shpirtërore, ai u pa duke u grimosur ndërsa e ndihmuan të hipte në automjetin e tij, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Papa ka vuajtur nga probleme lëvizëse të lidhura me gjurin e tij muajt e fundit, duke e detyruar atë të përdorë një karrige me rrota.

Ai gjithashtu iu nënshtrua një operacioni për të trajtuar një problem të zorrës së trashë në të njëjtin spital në Romë në vitin 2021. Në janar ai tha se gjendja ishte kthyer.

Pavarësisht sëmundjeve të tij, Papa ka mbetur aktiv dhe ka ndërmarrë udhëtime jashtë vendit këtë vit. Ai vizitoi Republikën Demokratike të Kongos dhe Sudanin e Jugut në shkurt.

Në janar, Papa udhëhoqi funeralin e paraardhësit të tij, Papa Benediktit XVI – i cili ishte Papa i parë që dha dorëheqjen vullnetarisht për shekuj. Ai tha se kjo ishte për shkak të shëndetit të keq.

Papa Françesku ka treguar më parë se ai gjithashtu mund të dëshirojë të ndjekë hapat e Benediktit në rast se shëndeti i tij përkeqësohet. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë