Loading…

Papa Françesku: Vaksina kundër Covid-19 tu jepet fillimisht vendeve të varfra

  • 26/09/2020 | 23:53

Papa Françesku: Vaksina kundër Covid-19 tu jepet fillimisht vendeve të varfra

Papa Françenku, me anë të një video-mesazhi drejtuar Organizatës së Kombeve të Bashkuara, është shprehur se vaksina kundër Covid-19 duhet t’u shpërndahet fillimisht vendeve të varfra dhe më të pafuqishme.


Ai theksoi se këto vende nuk mund ta përballojnë krizën që ka shkaktuar pandemia.

“Nëse duhet të bëjmë përzgjedhje preferenciale, le të jetë i varfëri, ai që shpesh gjendet në pamundësi dhe që përballet me diskriminimin, ai i pafuqishmi, që nuk ka mundësi ekonomike”, tha ai.

Gjithashtu ai bëri thirrje për të ndaluar pabarazinë, ndërsa shtoi se pandemia COVID-19 shtoi nevojën që ka sistemi shëndetësor, për prodhimin dhe shpërndarjen e vaksinës.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë