Loading…

Papa thirrje Putinit: Jepi fund dhunës dhe vdekjeve

  • 02/10/2022 | 13:13

Papa thirrje Putinit: Jepi fund dhunës dhe vdekjeve

Papa Françesku i ka bërë thirrje presidentit rus Vladimir Putin që t’i japë fund një spirales së dhunës dhe vdekjeve.


Ai bëri thirrjen e tij më të fortë deri më tani për luftën që është në muajin e shtatë, teksa iu drejtua publikut në sheshin e Shën Pjetrit.

Papa Françesku shtoi se është absurde që bota po përballet me një kërcënim bërthamor mbi Ukrainën.

Komentet e tij pasojnë komentet e fundit të bëra nga presidenti rus, i cili paralajmëroi Perëndimin se ai nuk po bënte bllof dhe se do të përdorte të gjitha mjetet në dispozicion nëse territori rus kërcënohet.

Shqetësimet për luftën u rritën të premten, kur Putin aneksoi katër rajone në Ukrainë, pas referendumeve të denoncuara nga Perëndimi si shkelje e ligjit ndërkombëtar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë