Loading…

Papë Françesku: Të bësh seks jashtë martese, s’është mëkati më serioz

  • 08/12/2021 | 14:16

Papë Françesku: Të bësh seks jashtë martese, s’është mëkati më serioz

Papë Françesku, lideri i Kishës Katolike, ka thënë që seksi jashta martesës nuk është “mëkati më serioz”.


Gjatë një sesioni me pyetje dhe përgjigje me gazetarët gjatë fluturimit nga Greqia për në Itali, Papa tha: “Mëkatet e lëkurës nuk janë më serioze.

Papa u shpreh se krenaria dhe urrejtja ishin “mëkatet më serioze”, raporton Independent, përkthen Periskopi.

Z. Papë u pyet edhe për dorëheqjen e Kryepeshkopit të Parisit, Michel Aupetit, që dha dorëheqje pasi një magazinë franceze pretendoi se kishte pasur marrëdhënie intime me një grua.

Pishkopët duhet të abstenojnë nga seksi.

“Të gjithë jemi mëkatarë. Kur thashethemet rriten e rriten dhe i prihshin emrin e keq dikujt, ai s’mund të qeveris më,” tha Papa duke komentuar ngjarjen.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë