Loading…

Para forumit Davos, presidenti kinez bën thirrje kundër fillimi të një ‘Lufte të Ftohtë’

  • 26/01/2021 | 09:22

Para forumit Davos, presidenti kinez bën thirrje kundër fillimi të një ‘Lufte të Ftohtë’

Presidenti kinez Xi Jinping paralajmëroi udhëheqësit globalë në një forum tërësisht virtual në Davos të hënën kundër fillimit të një “Luftë të re të Ftohtë” ndërsa ai mbështeti multilateralizmin, transmeton Gazeta Metro.


Duke përfaqësuar ekonominë e vetme madhore që regjistroi rritje ekonomike vitin e kaluar, Xi u paraqit si mbrojtësi i multilateralizmit, siç bëri në të njëjtin forum katër vjet më parë kur Donald Trump ishte gati të merrte presidencën e SHBA.

Pa përmendur emrat e Shteteve të Bashkuara, Xi dukej se kishte një mesazh për pasardhësin e Trump Joe Biden, i cili hyri në Shtëpinë e Bardhë vetëm disa ditë më parë, por që nuk po i drejtohet Forumit vjetor Ekonomik Botëror (ËEF).

“Për të ndërtuar klikime të vogla ose për të filluar një Luftë të re të Ftohtë, për të refuzuar, kërcënuar ose frikësuar të tjerët … do të shtyjë vetëm botën në ndarje,” i tha Xi elitës politike dhe ekonomike të botës ndërsa administrata e Biden planifikon të ringjallë aleancat globale për t’iu kundërvënë ndikimit në rritje të Kinës.

Megjithëse Biden mund të shkatërrojë një nga një masat e diskutueshme të epokës Trump, ai megjithatë ka sinjalizuar që Shtetet e Bashkuara do të shikojnë nga afër interesat e tyre.

Një urdhër ekzekutiv është t’u japë kompanive dhe produkteve amerikane përparësi në kontraktimin me qeverinë federale si pjesë e një plani të përgjithshëm për të kursyer punë industriale duke rritur investimet në fabrika dhe punëtorë.

Një vit më parë, shfaqja e një sëmundjeje misterioze të ngjashme me gripin në Kinë nxiti disa komente në forum kur u zhvillua në vendin e tij të zakonshëm në Zvicër.

Një vit më vonë, bota është ende duke luftuar për të përmbajtur koronavirusin, i cili ka vrarë më shumë se dy milion njerëz dhe ka kushtuar 225 milion punë, sipas Organizatës Ndërkombëtare të Punës të KB.

Optimizmi i ngritur në fund të vitit të kaluar nga vaksinat e reja është zbutur nga vonesat e prodhimit dhe variante të reja, dhe shumë vende po mendojnë përsëri për bllokime për të ndaluar përhapjen e virusit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë