Loading…

Para se të largohet, administrata Trump do zbuloj detaje për koronavirusin nga laboratori në Wuhan

  • 13/01/2021 | 13:17

Para se të largohet, administrata Trump do zbuloj detaje për koronavirusin nga laboratori në Wuhan

Veprimi i fundit i administratës në largim të Donald Trump do ti referohet koronavirusit dhe të dhënave në lidhje me laboratorin në Wuhan.


Zyrtarët e lartë të Washingtonit thanë se Sekretari i Shtetit në largim, Mike Pompeo do të dalë me “dëshmi tronditëse”, por nuk e përcaktuan ditën apo orën.

Ata thanë se do të shfaqë prova të sakta se SARS-CoV-2 nuk doli nga lakuriqët e natës, pangolinët apo specie të tjera. Pompeo do të deklarojë se virusi u krijua nga shkencëtarët në Institutit të Virologjisë së Wuhanit, për të cilën kinezët dhe ekspertët e huaj kanë paralajmëruar për kushtet e dobëta të sigurisë për vite me radhë.

Burime pranë Zyrës së Jashtme Britanike konfirmoi për ‘Mail Online’ se presin pretendime nga Uashingtoni, por ata i hodhën poshtë paraprakisht, duke thënë “të gjitha provat e besueshme shkencore nuk tregojnë të dhëna për një burim nga laboratori”.

Kujtojmë se ditën e djeshme, Boris Johnson mbështeti teorinë që virusi infektoi së pari njerëzit në tregun e Wuhanit, pasi pangolinat përhapën sëmundjen.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë