Loading…

Paralajmërimi i frikshëm i OBSH’së: 2 milionë njerëz mund të vdesin nga koronavirusi, deri sa të bëhet vaksina

  • 25/09/2020 | 22:29

Paralajmërimi i frikshëm i OBSH’së: 2 milionë njerëz mund të vdesin nga koronavirusi, deri sa të bëhet vaksina

Normat e infeksioneve me Covid-19 dhe shtrimet në spitale janë në rritje në Evropë, ku autoritetet duhet të punojnë për të ndaluar përhapjen përpara sezonit të gripit, tha të premten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Dr Mike Ryan.


“Evropa ka shumë punë për të bërë për të stabilizuar situatën dhe për të vënë nën kontroll transmetimin. Në përgjithësi brenda këtij rajoni shumë të madh po shohim një rritje shqetësuese të sëmundjes”, u shpreh ai.

Dr Maria Van Kerkhove, drejtuese teknike e OBSH-së në Covid-19, tha: “Ne jemi në fund të shtatorit dhe nuk kemi filluar akoma sezonin e gripit, kështu që ajo për të cilën shqetësohemi është mundësia që këto prirje të shkojnë në drejtimin e gabuar”.

Po ashtu, ata paralajmëruan se numri global i të vdekurve mund shkojë deri në 2 milion njerëz para se një vaksinë e suksesshme të përdoret gjerësisht.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë