Loading…

Parametrat e CDC së SHBA që zbulojnë gjasat e shpëtimit nga Covid-19

  • 30/10/2020 | 12:25

Parametrat e CDC së SHBA që zbulojnë gjasat e shpëtimit nga Covid-19

Qendra e Parandalimit dhe Kontrollit të Sëmundjeve Ngjitëse (CDC), agjencia shëndetësore kryesore në Shtetet e Bashkuara ka përditësuar parametrat dhe skenarët rreth epidemisë së Covid-19 duke kalkuluar gjasat e shpëtimit nga kjo sëmundje vdekjeprurëse, transmeton Gazeta Metro.


Agjencia CDC në SHBA ka përmbledhur 5 skenarët e mundshëm të planifikimit të pandemisë Covid-19. Statistikat e përditësuara në muajin shtator tani përfshijnë edhe grup moshat dhe gjasat e mbijetimit të sëmundjes.

Shkalla e fatalitetit pas infektimit është një prej indikatorëve të llogaritur. Sipas CDC në rrethanat optimale gjasat e mbijetimit të sëmundjes për grupmoshën 0-19 vjeç është 99.997 %. Kjo përqindje zbret sipas grupmoshave.

Përllogaritja më e fundit e CDC të Shkalla e fatalitetit pas infektimit sipas grupmoshave.

0-19 vjeç: 0.00003 %

20-49 vjeç: 0.0002 %

50-69 vjeç: 0.005 %

70+ vjeç: 0.054 %

Një tjetër mënyrë për shqyrtimin e këtyre përllogaritjeve:

0-19 vjeç: 3 vdekje në 100,000 infektime

20-49 vjeç: 2 vdekje në 10,000 infektime

50-69 vjeç: 5 vdekje në 1,000 infektime

70+ vjeç: 5.4 vdekje në 100 infektime.

Sipas CDC në rrethanat optimale gjasat e mbijetimit të sëmundjes për grupmoshën 0-19 vjeç është 99.997 %. Kjo përqindje zbret sipas grupmoshave.

20-49 vjeç: 99.98 %

50-69 vjeç:  99.5 %

70+ vjeç: 94.6 %

Vala e parë e infektimit me koronavirusin e ri SARS-CoV-2 që shkakton sëmundjen Covid-19 dërrmoi botën pas vendimit të izolimit që ndërpreu veprimtarinë njerëzore, duke mbyllur ekonominë. Vala e dytë ka nxitur debatin e madh rreth masave që duhen ndërmarrë për parandalimin e humbjes së jetëve./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë