Loading…

Parashikimet e frikshme të Carl Sagan për Amerikën e sotme

  • 26/01/2017 | 16:27

Parashikimet e frikshme të Carl Sagan për Amerikën e sotme

Astronomi Carl Sagan ishte shkencëtar i dalluar, i njohur për serinë televizive ‘Cosmos’. Ai shkroi  librin “The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark”, ku trajtohen çështje të shumta prej spiritualitetit e deri të shkenca.


E veçanta është se libri përmban parashikime për të ardhmen që përkojnë shumë me realitetin e ditëve të sotme në SHBA. Në njërën nga pasazhet, libri flet për një shoqëri amerikane të ndarë e të hutuar e që nuk beson në autoritetet shtetërore. Tutje, libri ‘parashikonte’ se amerikanët do të jenë të ndarë në klasa pasurore, gjë shumë e qartë në Amerikën moderne.

carl_sagan_copy

Charles Bergquist, shkencëtar amerikan, kishte thënë se ‘me siguri Carl Sagan kishte një makinë të kohës’, duke aluduar në saktësinë e parashikimit të realitetit social amerikan. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë