Loading…

Parlamenti Evropian ia ‘ngushton’ lakun Serbisë, i kërkon njohjen e Kosovës dhe sanksionimin e Rusisë

  • 06/07/2022 | 08:12

Parlamenti Evropian ia ‘ngushton’ lakun Serbisë, i kërkon njohjen e Kosovës dhe sanksionimin e Rusisë

Deputetët e Parlamentit Evropian do të votojnë në mesditë në seancën plenare në Strasburg për raportin e këtij viti për Serbinë, i cili kërkon normalizimin e marrëdhënieve për Kosovën, harmonizimin me sanksionet kundër Rusisë,


Të gjitha këto do të jenë si parakushte për anëtarësim, raportojnë mediat serbe.

Në tekstin e raportit shtohet se “Serbia dhe Kosova pritet të nënshkruajnë një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve në bazë të njohjes reciproke”.

Parlamenti Evropian përsërit thirrjen drejtuar Serbisë për të ndërmarrë hapa për të rritur më tej lirinë e medias, për të garantuar lirinë e shprehjes, pavarësinë dhe pluralizmin e medias.

Raporti i Parlamentit Evropian i miratuar në seancën plenare merr formën e një rezolute, e cila nuk është fillimisht detyruese, por paraqet udhëzime politike për vendin në procesin e integrimit evropian.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë