Loading…

Parlamenti Evropian ia përmend Beogradit skandalet dhe presionet ndaj mediave

  • 24/11/2022 | 11:28

Parlamenti Evropian ia përmend Beogradit skandalet dhe presionet ndaj mediave

Partia Popullore Evropiane (EPP), anëtare e asociuar e së cilës është Partia Progresive Serbe e Aleksandar Vuçiqit, ka mbështetur së bashku me grupet e tjera parlamentare të Bashkimit Evropian rekomandimin për strategjinë e re të zgjerimit të BE-së.


Në dokumentin e lartpërmendur, vendet anëtare të BE-së rekomandojnë që përparimi në negociatat me Serbinë të kushtëzohet jo vetëm nga vendosja e sanksioneve kundër Rusisë, por edhe nga progresi i dukshëm në reforma.

Në të njëjtën kohë, u miratuan edhe amendamentet në lidhje me Serbinë, dhe njëra prej tyre kërkon rishikimin e fondeve dypalëshe dhe të BE-së para anëtarësimit.

Grupi më i madh në Parlamentin Evropian, Partia Popullore Evropiane (EPP), së cilës i përket partia e Vuçiqit, ka mbështetur kushtëzimet ndaj Serbisë në rrugën e saj europiane.

Në të kaluarën, por edhe tash në Parlamentin Evropian, Beogradi është akuzuar për skandale dhe presion ndaj mediave dhe se proceset zgjedhore rregullisht kontestohen, ndërsa sundimi i ligjit dhe dobësimi i institucionet janë diskutuar si problemet kryesore që ngadalësojnë rrugën e Serbisë drejt BE-së.

Ankesat janë përsëritur vit pas viti në Parlamentin Evropian dhe pothuajse të gjitha subjektet politike në PE kishin folur për këto probleme, me përjashtim të përfaqësuesve të Partisë Popullore Evropiane.

Grupi, anëtar i asociuar i të cilit është Partia Progresive Serbe, thuajse gjithmonë kishte mirëkuptim për mosveprimet e partisë simotër të saj në Serbi. Por, qëndrimi i deputetëve të Partisë Popullore Evropiane ka ndryshuar të mërkurën

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë