Loading…

Parlamenti i Zelandës së Re me perfaqësues të çdo komuniteti

  • 18/11/2020 | 15:27

Parlamenti i Zelandës së Re me perfaqësues të çdo komuniteti

Kur Kryeministrja Jacinda Ardern u rizgjodh më një epërsi të madhe muajin e kaluar, ajo solli me vete një grup të ndryshëm politikanësh që e bëjnë atë parlamentin më përfshirës në botë. Transmeton Gazeta Metro


Ndërsa dy kandidatët meshkuj, të plakur e të bardhë, luftuan për epërsi në zgjedhjet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Zelanda e Re po u ofronte elektoratit të saj një zgjedhje më progresive, dy gra të bardha, por në Zelandën e Re, ky ishte vetëm fillimi.

Pothuajse gjysma e Parlamentit të sapo betuar të Zelandës së Re janë gra dhe 11% janë haptazi LGBTQ. Si Maori Indigjen i Zelandës së Re dhe njerëzit me trashëgimi në Ishullin Paqësor përfaqësohen me një normë pak më të lartë se sa në popullsinë e përgjithshme.

Politikanët me prejardhje të ndryshme nuk janë vetëm duke përbërë numra në Parlament ata janë në pozicionet kryesore të pushtetit.
Tetë nga kabineti 20 anëtarësh i Ardern ligjvënësit më të renditur janë gjithashtu gra, dhe një e katërta janë Maori. Zëvendës Kryeministri Grant Robertson do të jetë politikani i parë haptas homoseksual që do të mbajë atë rol në Zelandën e Re. Dhe ministrja e jashtme Nanaia Mahuta, e cila mban një tatuazh moko kauae ose tradicionale të fytyrës Māori, është gruaja e parë autoktone në historinë e Zelandës së Re që përfaqëson vendin në atë pozicion.

“Duket sikur Zelanda e Re,” tha Jennifer Curtin, një profesore e politikës dhe drejtore e Institutit të Politikave Publike në Universitetin e Auckland. “Ne nuk jemi më mashkull, të zbehtë dhe bajat” ishte shprehur ajo për televizionin publik, RNZ.

Parlamenti i Zelandës së Re ka pasur vende Maori që nga viti 1867, menjëherë pas themelimit të vendit, por këto ndonjëherë janë parë si tokenizëm. Deri në vitin 1967, kandidatëve Maori u lejohej të garonin vetëm me një numër të kufizuar vendesh Maori, dhe vetëm në vitin 1975 që Maori ishte në gjendje të zgjidhte nëse dëshironin të ishin në listën zgjedhore .

Kelvin Davis, i cili është Māori dhe nënkryetari i Partisë së Punës të qendrës së majtë në Ardern, tha se ishte i kënaqur me nivelin e përfaqësimit të Indigjenëve në Kabinetin e Zelandës së Re. “Unë mendoj se niveli i përfaqësimit në kabinet është i pari ndonjëherë dhe ne jemi krenar që jemi pjesë e kësaj,” tha ai, sipas transmetuesit publik Radio Zelanda e Re.

Deputetja e Punës Louisa Wall, e cila është Maori dhe lezbike, thotë se rritja e përfaqësimit LGBTQ do të krijojë një shoqëri edhe më progresive, sipas RNZ.

Curtin tha se të kesh një legjislaturë përfaqësuese do të thoshte se kishte një sërë perspektivash në tryezën e vendimeve. “Diversiteti në vetvete është i mirë,” kishte thënë ajo për RNZ. Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë