Loading…

Pas 32 vitesh ushtria amerikane me armë të re (Foto/Video)

  • 24/01/2017 | 13:40

Pas 32 vitesh ushtria amerikane me armë të re (Foto/Video)

Kanë kaluar dy vite që kur Ushtria Amerikane kishte ofruar 17 milion dollarë, për ta zëvendësuar pistoletën italiane “Sig Sauuer P320” që e përdornin që prej vitit 1985.


Pas 32 vitesh amerikanët do të ketë një pistoletë të re në shërbimi. Pistoleta e re do të jetë “Sig Sauuer P320”, e prodhuar në New Hampshire, transmeton gazetametro.net.

Dymbëdhjetë kompani kishin qenë konkurente, ndërsa “Sig Sauer” dhe “Glock” ishin përzgjedhur si finalistë dhjetorin e kaluar.

Të hënën “Sig Sauer”, doli fituese.

sauer

Pistoleta e re e Ushtrisë Amerikane “Sig Sauuer P320”.

Kjo pistoletë e re do të zëvendësojë “Beretën M9” italiane, e cila është përdorur që prej vitit 1985.

Nëse kjo është një pasojë e drejtpërdrejtë e epokës së re të inauguruar nga presidenti i ri Donald Trump, nuk dihet ende. Por ajo që dihet është se Italia, do të humbasë një kontratë me vlerë 580 milionë dollarë, shkruajnë mediat italiane. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë