Loading…

Pas 56 vitesh karrierë, Jackie Chan merr Oscar (Foto)

  • 13/11/2016 | 23:33

Pas 56 vitesh karrierë, Jackie Chan merr Oscar (Foto)
Pas 56 vitesh karrierë, mbi 200 filma të xhiruar dhe shumë kocka të thyera – Jackie Chan merr Oscar.
Kur Jackie Chan e kishte parë një Oscar në shtëpinë e Sylvester Stallones para 23 vitesh, kishte thënë se edhe ai e dëshironte një të tillë.

Dhe të shtunën, në ceremoninë e përvitshme të Governors Awards, aktori kinez dhe luftëtari i arteve marciale, më në fund e mori statujën e artë – një Oscar nderi për angazhimin e tij shumëvjeçar në industrinë filmike, njofton Telegrafi.

“Pas 56 vitesh në industrinë e filmit, pasi kam bërë më shumë se 200 filma, pas aq shumë kockash (të thyera), më në fund”, deklaroi 62-vjeçari në momentin kur e mori çmimin.

Oscari atij iu nda nga bashkaktori në filmin “Rush Hour”, Chris Tucker, aktorja Michelle Yeoh dhe legjenda Tom Hanks, i cili e quajti “Jackie ‘Chantastic’ Chan”.

Në fjalën e tij, Hanks theksoi se Chan nuk e kishte marrë deri më tani këtë trofe, pasi filmat ku luan ai, komedi-aksion dhe me arte marciale, zakonisht nuk merren në konsideratë gjatë ceremonisë së Academy Awards.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë